Jakie owoce i warzywa mogę jeść, aby nie uczulały mojego dziecka?

karmie piersią moje 3 miesięczne dziecko moje maleństwo dostało uczulenia odstawiłam nabiał oraz marchew jabłko pomidory i inne uczulające produkty i teraz chciała by się dowiedzieć jakie owoce i warzywa mogę jeść aby nie uczulały mojego dziecka dziękuje za odpowiedz

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Po badaniu będzie można określić najbardziej prawdopodobną przyczynę uczulenia oraz odpowiednie dalsze postępowanie.

Niestety probem alergii jest bardzo skomplikowany i nie ma uniwersalnych alergenów. Nawet odstawienie wymienionych przez Panią nie gwarantuje efektu (zastanawia mnie w ogóle ten dobór, gdyż wcale nie są to najczęstsze alergeny). Dziecko może zareagować na każdy produkt oraz na żaden (bo alergia może być na coś niepokarmowego). Najlepszym postępowaniem w takiej sytuacji jest w porozumieniu z lekarzem i dietetykiem prowadzić dietę eliminacyjną opartą na obserwacjach dziecka - a więc wykluczać te produkty, które powodują pogorszenie stanu skóry czy zmiany oddechowe. Jak dziecko podrośnie będzie można wykonać odpowiednie testy alergologiczne, które pozolą oprzeć dietę nie na przypuszczeniach, a na rzetelnych danych.

U dziecka w takim wieku sprawa alergii nie jest taka prosta. Proszę eliminować ze swojej diety poszczególne produkty i obserwować objawy u dziecka. Być może uda się wyłapać produkty po, których występują dolegliwości. Dla upewnienie się często jednorazowo wprowadza się dany produkt, aby potwierdzić przypuszczenia.