Co wpływa na wzrost?

Jestem dziewczyna, miesiączkuję. Za półtora miesiąca skończę 13 lat. Mam 158 cm wzrostu, ważę 44/45 kg. Prawie codziennie pije mleko, jem owoce i warzywa. Zjadam zwykle wszystko - tzn. nie wybrzydzam :) Co wpływa na wzrost ? Bo chce mieć tak 165 cm wzrostu ;-) Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które określają prawidłowość rozwoju dzieci i młodzieży Twój wzrost znajduje się na poziomie 50. centyla w odniesieniu do wieku. Jest to wartość jak najbardziej prawidłowa. Ponieważ każdy rozwija się indywidualnie nie da się jednoznacznie określić czy i kiedy osiągniesz upragnioną długość ciała.

Często bywa tak, że proces wzrostu odbywa się skokowo. Na wzrost, oprócz prawidłowej diety, wpływają również predyspozycje genetyczne oraz wiele innych czynników. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości rozwoju skontaktuj się z lekarzem.