BMI w normie: czy mam odpowiednią masę ciała?

Witam. W marcu będę mieć 15 lat, mam 172 cm wzrostu i ważę 67 kg. BMI mam w normie, ale nie wiem, czy powinnam się odchudzić. Jeśli tak, to ile?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

BMI (ang. Body Mass Index) służy do oceny prawidłowości masy ciała w odniesieniu do wzrostu u osób dorosłych. U dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia zastosowanie mają siatki centylowe. Zarówno Twój wzrost jak i masa ciała oscylują w okolicach 92. centyla. Są to wartości mieszczące się w szeroko pojętej normie. Można wywnioskować również, że proporcje budowy są prawidłowe. Zdecydowanie nie powinnaś się odchudzać. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do prawidłowości rozwoju swojego ciała umów się na wizytę do lekarza.