Mam 12 lat: jak szybko urosnąć?

Witam. Mam 12 lat, 31 sierpnia skończę 13. Jestem w 6 klasie szkoły podstawowej, jestem chłopcem. W wieku 10 lat miałem wzrost 142 cm teraz mam 145. Chciałbym szybko urosnąć. To dla mnie bardzo ważne. Ważę 35 kg, waga waha się między 35-36. Mama ma około 165 cm tata 175 w wieku 40 lat, siostra 14 lat, 163cm, siostra 16 lat, 166cm. Bardzo mi ciężko z tak niskim wzrostem. Koledzy mają 160 cm+, chciałbym im dorównać. Co mogę zrobić, żebym szybko urósł? Z góry dziekuję za odpowiedź ;)
12 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych, które pomagają w określeniu prawidłowości rozwoju dzieci i młodzieży Twój wzrost znajduje sie w przedziale pomiędzy 3. a 7. centylem. Oznacza to, iż jest na poziomie dolnej granicy normy dla wieku. Ponieważ zbyt niski wzrost może mieć podłoże chorobowe powinieneś udać się do lekarza. W trakcie wizyty będzie możliwa ocena prawidłowości Twojego rozwoju. Jeśli patologie zostaną wykluczone należy cierpliwie poczekać na zwiększenie długosci ciała. Przyrost długości odbywa się często skokowo.