Mam 15 lat i ważę 53 kg: czy powinienem przytyć?

Witam. Jestem chłopcem, mam 15 lat, 168 cm wzrostu i ważę 53 kg. Czy moja waga jest prawidłowa? Około dwa lata temu postanowiłem, że będę zdrowo się odżywiał i prowadził aktywny tryb życia. Od tamtej pory codziennie biegam, robię pompki, brzuszki, chodzę na basen. Od tamtego czasu sporo urosłem, lecz bardzo mało przytyłem. Wszyscy znajomi mówią mi, że jestem zdecydowanie zbyt szczupły i powinienem przytyć. Czy to prawda?
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych Twoja masa ciała oraz wzrost oscylują w okolicach 25. centyla. Oznacza to, że są odpowiednie dla wieku. Można wywnioskować, że proporcje w budowie ciała są zachowane. Codzienna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie pozwalają na utrzymanie prawidłowej kondycji organizmu. Nie powinieneś mieć powodu do niepokoju. Dla pewnośći jednak warto wybrać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej  w celu oceny prawidłowości rozwoju.