Co znaczą te codzienne bóle brzucha przy stresie?

Witam. Kiedys przezywalam silne stresy. Teraz mam codziennie bole brzucha.delikatne aczkolwiek derwujace to jest. Wszystkie objawy wskazuja na zespol jelita drazliwego. Wynik usg -idealny. Badania krwi idealne, crp-w normie. Czy jezeli wszystko ok to moze hyc tak ze kolonoskopia by cos wykazala czy poprostu jak sa wyniki ok to na 100% jest to zespol jelita?

Szanowna Pani,

dolegliwości, o których Pani pisze mogą być symptomami zespołu jelita drażliwego. Rozpoznanie jest niezwykle istotne dla poprawy jakości Pani życia, gdyż dolegliwościom fizycznym często towarzyszą negatywne skutki w sferze psychicznej utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Głównymi objawami charakterystycznymi dla zespołu jelita drażliwego jest ból brzucha lub dyskomfort w jamie brzusznej przez ostatnie 3 miesiące, w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Ból trzewny może być stały lub nawracać. Występuje często po posiłku, a jego siła maleje po wypróżnieniu. Może objawiać się różną intensywnością – od łagodnego do silnego, ostrego bólu. Ból najczęściej wynika z silnego rozbudzenia receptorów bólowych, które błędnie reagują na bodźce, np. bezpieczne przesuwanie treści pokarmowej w jelicie może wywoływać ból u osoby dotkniętej zespołem jelita drażliwego. Sugeruję kontakt z gastrologiem, a następnie z psychologiem, ażeby nauczyć się żyć ze stresem, który jest stałym elementem życia, po prostu nauczyć się żyć bez spinki ;-)

A poważniejąc, proszę pamiętać, że długo utrzymujący się stres niszczy. Życie w ciągłym napięciu rujnuje zdrowie i psychikę. Proszę zadbać o bezpośrednią konsultację u psychologa, ażeby dowiedzieć się jak sobie poradzić ze stresem - najlepiej od zaraz. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

Serdecznie pozdrawiam!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Panią. Rozumiem, że jest Pani w kontakcie ze specjalistami i w trakcie badań, które finalnie mają służyć postawieniu diagnozy. Już w latach 90-tych XX wieku odkryto wiele powiązań między układem nerwowym i immunologicznym u człowieka. To wskazuje na oczywisty związek między stresem a naszą odpornością. To możliwe, że Pani organizm sygnalizuje teraz koszty jakie poniósł w wyniku stresu. Może być również tak, że Pani układ nerwowy podczas sytuacji stresowych w przeszłości nauczył się być czujny na różnego rodzaju napięcia sygnalizujące pojawienie się stresu. Tak więc obecnie niewielki napięcie może wywoływać objawy. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/