Co znaczy gromadzenie radioznacznika w nerce?

Bardzo proszę o interpretację wyników scyntygrafii nerek u dziecka 20 miesięcznego. Wynik badania: W badaniu uwidoczniono obie nerki w typowym położeniu, nerka lewa znacznie mniejsza od prawej. Przepływ krwi przez nerki niesymetrycznie zachowany znacznie obniżony po stronie lewej. Nerka lewa: W fazie miąższowej wykazuje niejednorodne i obniżone gromadzenie radioznacznika. Udział nerki w globalnej czynności filtracyjnej wynosi ok. 11% (norma 44-56). W fazie wydalniczej widoczne spowolnione wydalanie znacznika z UKM. Po podaniu Furosemidu (test F15) uzyskano swobodny odpływ moczu - bez trwałego bloku w odpływie. Nerka prawa: W fazie miąższowej wykazuje niejednorodne gromadzenie radioznacznika. Udział nerki w globalnej czynności filtracyjnej wynosi 89% (norma 44-56). W fazie wydalniczej przed i po podaniu Furosemidu widoczne sprawne wydalanie znacznika z UKM - bez trwałego bloku w odpływie. Widoczny zakontrastowany moczowód prawy. Wnioski: znaczącego stopnia hipofunkcja filtracyjno-wydalnicza nerki lewej - wartość życiową nerki oszacowano na ok 11 %. Ogólnie rozumiem, że nerka lewa wykazuje marskość, ale dodatkowo bardzo martwi mnie, że nerka prawa wykazuje NIEJEDNORODNE gromadzenie radioznacznika. Czy to znaczy, że z prawą też jest coś nie tak? Jakie czekają nas kolejne badania, jakie postępowanie? W ciąży kiedy miałam robione USG podczas trzeciego trymestru był lekki zastój w nerce, po narodzinach w szpitalu miał teoretycznie USG i było w porządku. Scyntrygrafia została wykonana w związku z wykonanym USG w 14 miesiącu życia, USG to wykazało znaczną różnicę w wielkości nerek.

Lek. Michał Lenard

Niejednorodne gromadzenie znacznika w przypadku nerki nie musi świadczyć o patologii w tym narządzie. Niemniej wynik powinien ocenić specjalista. Pozdrawiam!