Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ile powinien wynosić udział nerek w oczyszczaniu krwi z radioznacznika?

Jak odczytać wynik badania scyntygraficznego przy zapisie obie nerki,położone prawidłowo.Nerka lewa gromadzenie znacznika DMSA-Tc-99m równomierne, nerka prawa gromadzenie znacznika DMSA-Tc-99m równomierne. Udział nerek w oczyszczaniu krwi z radioznacznika wynosi ok. 46% dla nerki lewej i ok. 54% dla nerki prawej
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

SZanowna Pani,
Zwykle udział nerki lewej jest nieco większy niż prawej. Tutaj jest odwrotnie. Moze to wynikać np. z niewielkiego niedorozwoju nerki lewej. Dla oceny całościowej potrzebny jest całościowy wywiad i wyniki innych badań np. USG.
z poważaniem,
J.Zachwieja

Specjalista w dziedzinie nefrologii, hipertensjologii, pediatrii i nefrologii dziecięcej. Wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii dziecięcej. Pełni funkcję Zastępcy Kierownika Kliniki Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy