Co znaczy jasnoczerwona krew w kale przy wypróżnianiu?

Witam, mam taki problem, podczas oddawania kalu zauważyłam na papierze jasno czerwoną krew, po za tym zalatwialam się max 2 razy dziennie A dzisiaj to już chyba 6, ciągle wydalam gazy o bardzo nieprzyjemnym zapachu i w dole brzucha czuje jak by się coś "przewracalo", powinnam się z tym udać do lekarza ?

Jakub Migoń

Witam, przyczyn występowania biegunki jest wiele: od infekcyjnych (zakażenie bakteryjne, wirusowe lub spożycie toksyn bakteryjnych - odpowiadają za 90% ostrej biegunki), przez działanie niepożądane leków lub spożycie toksyn do nadwrażliwości pokarmowej - zalecam zastanowienie się co mogło być przyczyną wystąpienia biegunki oraz unikanie tego czynnika w przyszłości (w przypadku biegunki polekowej należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem celem zmiany terapii). Niewielka ilość świeżej krwi na papierze toaletowym, pieczenie, uczucie swędzenia może być wynikiem podrażnienia mechanicznego towarzyszącego częstej defekacji. Zalecam odpoczynek oraz spożywanie dużej ilość płynów, można posiłkować preparatami nawadniającymi typu Orsalit - w ich przypadku proszę stosować się do zaleceń na ulotce. Jeżeli biegunki nie ustąpią, nasilą się, pojawią się objawy odwodnienia (zmniejszone oddawanie moczu - mocz jest zagęszczony i ciemniejszy, suchość w jamie ustnej, przyśpieszona akcja serca, spadek ciśnienia tętniczego, zasłabnięcia, omdlenia lub utrata przytomności) lub krew na papierze będzie dalej widoczna mimo ustąpienia biegunki - należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który włączy odpowiednie leczenie przyczynowe oraz zintensyfikuje nawadnianie.