Co znaczy pieczenie odbytu po podcieraniu się?

Witam. Kilka tygodni temu zauważyłem świeżą krew na papierze toaletowym po wypróżnianiu się. Do tego dochodziło lekkie pieczenie odbytu po podcieraniu się. Początkowo zignorowałem objawy, ponieważ myślałem, że po prostu czymś się podrażniłem. Później zauważyłem, że tej krwi jest już ciut więcej. Był też jeden moment, że przez dwa dni miałem biegunkę praktycznie bez powodu. Aktualnie odczuwam ciągłe, delikatne pieczenie odbytu. Do tego w kale znajdują się czarne, małe grudki (z wyglądu i wielkości bardzo podobne do ziarenek maku). Czasami, podczas biegunki, z odbytu wydobywa się też coś przypominające śluz (ostatnio to zjawisko wcale nie występuje). O czym mogą świadczyć opisane przeze mnie objawy? Do lekarza jakiej specjalizacji powinienem się udać? Pozdrawiam.

Jakub Migoń

Witam, w przypadku małej ilości świeżej krwi na papierze toaletowym diagnostykę należy rozpocząć od lekarza rodzinnego - on podejmuje decyzję o dalszych badaniach i w razie potrzeby otrzyma Pan od niego skierowanie do poradni chirurgicznej. Jeżeli krwawienie jest intensywne należy udać się na oddział SOR. Przedstawione przez Pana objawy skłaniają się ku żylakom odbytu - pieczenie, swędzenie oraz świeża krew mogą wynikać z ich podrażnienia. Pozdrawiam