Czy krew z odbytu może pojawić się na skutek higieny odbytu?

Witam. Ostatnio rzadko wydałam kał, mam często zatwardzenie, przy podcieraniu się zauważyłem na papierze toaletowym ślady krwi. Czym może być to spowodowane, zbyt mocnym wycieraniem odbytu? Czy może dolegliwość jest inna. Proszę o odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Przy zaparciach możliwe jest powstanie guzków krwawniczych odbytu lub szczeliny odbytu, które mogą objawiać się obecnością świeżej krwi w kale. Sugeruję konsultację z chirurgiem ogólnym lub proktologiem.