Co znaczy taki kształt lewego migdałka?

Od kilku dni niepokoi mnie kształt lewego migdałka. Nie byłem przeziębiony a nalewym migdale jest jakby uwypuklenie w kolorze migdalka i jest ono dosyć spore, nie wpływa to na problemy z przelykaniem, nie boli mnie też gardło. Nie mam pojęcia od czego mogło się to pojawić, ale jest to jakby punktowy rozrost migdalka, proszę o wskazówki

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Aby ocenić stan Pana gardła, w tym migdałków konieczna jest bezpośrednia konsultacja lekarska. Najpierw zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego oraz wykonanie podstawowych badań, jak morfologia krwi, dzięki której można zweryfikować, czy w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Jeżeli wygląd Pana gardła wyda się wysoce niepokojący z pewnością lekarz pierwszego kontaktu zleci Panu bardziej szczegółową diagnostykę oraz skieruje na leczenie do specjalisty laryngologii.

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę tego problemu, ponieważ wszelkie zmiany w okolicy migdałków mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć rozwijające się zapalenie migdałków, które przeważnie jest wywołane przez infekcje wirusowe, rzadziej ich źródłem są bakterie. Jego charakterystyczne objawy to m.in. podwyższona temperatura, zaczerwienienie w okolicy migdałków, ból gardła, jak również problemy z przełykaniem.

Walka z zapaleniem migdałków uzależniona jest od rodzaju infekcji, ale przeważnie stosuje się leczenie farmakologiczne. Oczywiście charakter tej zmiany będzie mógł ocenić lekarz tylko w trakcie bezpośredniego badania laryngologicznego.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/migdalki-charakterystyka-budowa-choroby-usuniecie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-migdalkow-przyczyny-objawy-diagnostyka-powiklania-leczenie

Warto również przeczytać, co na podobny temat sądzą specjaliści serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-obecnosc-guzka-na-migdalku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wskazane-jest-usuniecie-migdalkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.