Co zrobić po zgubieniu tabletek Dionelle?

Witam! Przyjmowałam do tej pory tabletki dionelle. Zostaly mi 2 tabletki do przerwy z 21 do skończenia opakowania i zaczęcia 7-dniowej przerwy lecz zgubiłam opakowanie a w aptekach nie ma już dostępnych w dzisiejszym dniu. Biorę tabletkę codziennie o 21. Co mogę zrobić? Czy po upływie 11 godzin kiedy wezmę tabletkę nic się nie stanie, a może powinnam zacząć 7-dniową przerwę pomijając 2 ostatnie tabletki z opakowania. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. KOBIETA

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli przerwa będzie mniejsza niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna będzie zachowana. Jeżeli przerwa wyniesie dłużej niż 12 godzin, może dojść do nie zachowania działania antykoncepcyjnego. W takim wypadku może Pani rozpocząć przerwę wcześniej, jeżeli jednak nie wystąpi krwawienie z odstawienia, to należy liczyć się z możliwością zajścia w ciążę. Może Pani również przyjąć kolejną dawkę (nawet jeśli musiałaby Pani wziąć 2 tabletki jednocześnie) a następnie nie zastosować 7 dniowej przerwy, tylko rozpocząć nowe opakowanie bezpośrednio po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania (gdyby się znalazło), tylko należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.