Co zrobić z tą zmianą na linii wodnej oka?

Witam! Od dawna mam na dolnej lini wodnej oka kroste, ma taki zoltawy kolor i wokol zaczerwienione, mam wrazenie ze zrobila sie bardziej widoczna niz wczesniej. Czesto mi sie robia podobne krostki, ale one znikaja, najczesciej po dniu. Na ogół mi ona nie przeszkadza, tylko jestem ciekawa czy ona moze mi kiedys zniknac czy juz ze mna zostanie i co to w ogole moze byc.
KOBIETA, 19 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia zmiany, nie można stwierdzić, czym dokładnie jest. W tej sytuacji należy udać się dom okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badanie i zaleci najlepsze sposoby leczenia.

Zmiany w tym miejscu mogą mieć różne podłoże. Możliwe, że jest to np. jęczmień. Jest to ropień, który tworzy się na brzegach powiek. Najczęściej zakażenie wywołują gronkowce. Jęczmień powoduje dolegliwości bólowe i może trwać nawet kilkanaście dni. Ulgę może przynieść stosowanie ciepłych okładów oraz specjalne maści dostępne w aptekach. Lekarz może przepisać też antybiotyki. Trzeba uważać, bowiem nieleczony jęczmień może przerodzić się w przewlekłe zapalenie to jest - gradówkę. Przybiera ona formę guzka i może utrzymywać się na oku znacznie dłużej. Nie można ignorować tej przypadłości – tym bardziej jeśli pojawi się duży obrzęk, gorączka oraz utrudnione widzenie. W leczeniu gradówki również wykorzystuje się m.in. ciepłe kompresy. W poważnych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny.

W przypadku takiej infekcji, najlepiej na jakiś czas zrezygnować ze stosowania różnych kosmetyków do oczu, żeby nie doszło do ich mocniejszego podrażnienia. Należy także pamiętać o odpowiedniej higienie rąk i unikać dotykania dłonią powiek.

Więcej o tych schorzeniach piszemy w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/gradowka

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-jeczmieniem

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-prawidlowo-wyleczyc-jeczmien-aby-nie-rozwinal-sie-stan-zapalny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-jeczmienia-na-oku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.