Co zrobić z tym stanem zapalnym po przekłuciu?

dzień dobry, osiem miesięcy temu byłam na profesjonalnym przekłuciu ucha w chrząstce (helix) po około tygodniu ucho zaczęło robić się czerwono-bordowo-fioletowe, zaczęło bardzo piec, było rozgrzane. Byłam z tym u dermatologa kilkukrotnie jednak za każdym razem przepisywał mi tylko maść, która za każdym razem nie pomagała. Dziś objawy poszerzyły się i kiedy (codziennie) zaczyna do łez piec mnie ucho, robi się rozgrzane, czerwone to dodatkowo czuję, że mam rozgrzaną stronę twarzy po której jest kolczyk oraz zaczynam czuć to w ręce. Czuję się bezsilna i mam wrażenie, że to się nigdy nie skończy. Do jakiego lekarza powinnam się udać? Jaki zabieg powinien zostać mi wykonany lub jakie leki podane żeby to się skończyło?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

piercing, czyli przekłucie skóry, zawsze wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry, prowadzącym do powstania rany. Proces gojenia jest zależny od umiejscowienia ozdoby, właściwej techniki przekłucia ciała, zastosowaniu się do zasad pielęgnacji przekłutego miejsca, a także – od naturalnych predyspozycji organizmu.

Dolegliwości, które Pani opisuje, są bardzo niepokojące – choć w przypadku przekłuć innych tkanek niż płatek ucha czy tkanka mięśniowa lub tłuszczowa (język, pępek itd.), proces gojenia może być wydłużony – mam tu na myśli zwłaszcza chrząstkę ucha. Zaczerwienienie, zasinienie, nawet silny ból i obrzęki przez okres nawet kilku tygodni po przekłuciu nie jest niczym niecodziennym, jednak jeżeli po 8 miesiącach dolegliwości nie ustępują i pojawiają się dodatkowe objawy, to niewątpliwie świadczy to o powikłaniach.

Pierwszym krokiem, który powinna Pani podjąć, jest wyjęcie z ucha ozdoby oraz dokładne zdezynfekowanie rany po wyjętej ozdobie. Następnie proszę zgłosić się do internisty – być może konieczne będzie wdrożenie antybiotyku, nie tylko w postaci maści o działaniu miejscowym. Jeżeli w pobliżu miejsca przekłucia zaobserwowała Pani tzw. ziarninę czy inne niepokojące zmiany, to wskazana może być ponowna wizyta u dermatologa.

Proszę pamiętać, że tego typu zabiegi, nawet te wykonane w profesjonalnych salonach u piercerów, mogą się wiązać z powikłaniami. Do najczęstszych należą: migracje kolczyków z powodu odrzucenia ozdoby przez organizm, zakażenia bakteryjne, reakcje alergiczne objawiające się m.in. silnym świądem czy zaczerwienieniem i obrzękiem i inne.

Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://uroda.abczdrowie.pl/kolczyki-w-uchu-higiena-gojenie-co-nalezy-robic-w-czasie-gojenia-czego-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.