Witam,
piercing, czyli przekłucie skóry, zawsze wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry, prowadzącym do powstania rany. Proces gojenia jest zależny od umiejscowienia ozdoby, właściwej techniki przekłucia ciała, zastosowaniu się do zasad pielęgnacji przekłutego miejsca, a także – od naturalnych predyspozycji organizmu.
Dolegliwości, które Pani opisuje, są bardzo niepokojące – choć w przypadku przekłuć innych tkanek niż płatek ucha czy tkanka mięśniowa lub tłuszczowa (język, pępek itd.), proces gojenia może być wydłużony – mam tu na myśli zwłaszcza chrząstkę ucha. Zaczerwienienie, zasinienie, nawet silny ból i obrzęki przez okres nawet kilku tygodni po przekłuciu nie jest niczym niecodziennym, jednak jeżeli po 8 miesiącach dolegliwości nie ustępują i pojawiają się dodatkowe objawy, to niewątpliwie świadczy to o powikłaniach.
Pierwszym krokiem, który powinna Pani podjąć, jest wyjęcie z ucha ozdoby oraz dokładne zdezynfekowanie rany po wyjętej ozdobie. Następnie proszę zgłosić się do internisty – być może konieczne będzie wdrożenie antybiotyku, nie tylko w postaci maści o działaniu miejscowym. Jeżeli w pobliżu miejsca przekłucia zaobserwowała Pani tzw. ziarninę czy inne niepokojące zmiany, to wskazana może być ponowna wizyta u dermatologa.
Proszę pamiętać, że tego typu zabiegi, nawet te wykonane w profesjonalnych salonach u piercerów, mogą się wiązać z powikłaniami. Do najczęstszych należą: migracje kolczyków z powodu odrzucenia ozdoby przez organizm, zakażenia bakteryjne, reakcje alergiczne objawiające się m.in. silnym świądem czy zaczerwienieniem i obrzękiem i inne.
Być może pomocny okaże się ten artykuł: https://uroda.abczdrowie.pl/kolczyki-w-uchu-higiena-gojenie-co-nalezy-robic-w-czasie-gojenia-czego-unikac.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy doszło do infekcji od kolczyka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego chrząstka ucha puchnie po przekłuciu? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Dlaczego ucho wciąż boli po przekłuciu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy siniak po przekłuciu pępka zniknie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy po przekłuciu ucha mogę mieć czyraka? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy mogę przekłuć ucho po zakończeniu antybiotyku? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Czy istnieją przeciwwskazania do przekłucia chrząstki ucha w czasie przyjmowania leku Curacne? – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Czy podczas karmienia piersią można zrobić kolczyk w pępku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten stan po usunięciu zęba jest normalny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Stan podgorączkowy a gojenie się rany – odpowiada Dr n. med. Igor Madej