Cukrzyca a szczepienie

Witam serdecznie. Mam takie pytanko. Wyczytałam ostatnio, że cukrzyk powinien się szczepić. Znalazłam artykuł, że szczepienie na pneumokokowe zapalenie płuc jest bardzo ważne - znalazłam nawet szczepionke firmy ***. Moja mama poszła do swojego lekarza pierwszego kontaktu, by ją tą szczepionką zaszczepił, niestety skusił ją do zaszczepienia się zwykłą szczepionką na grype. Proszę mi powiedzieć czy to słuszne, czy jednak tamta szczepionka nie byłaby lepsza? A może po jakimś okresie należałoby mamie zastrzepić i na te pneumokoki? Proszę o pomoc, bo mama niestety często choruje i cukier jej wtedy bardzo wzrasta. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Gdzie wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szczepienie przeciwko grypie jest wskazane między innymi u osoby z cukrzycą, jednakże nie zastąpi szczepienia przeciwko zakażeniu pnemokokami. Jedna szczepionka nie wyklucza drugiej. Pani mama może wykonać drugie szczepienie po 2-3 tygodniach od szczepienia przeciwko grypie. Cukrzyca predysponuje do licznych infekcji, które mogą przebiegać w cięższy sposób niż u osób z prawidłową gospodarką węglowodanową.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy