Cukrzyca, spadek wagi i wysokie ob - co mogą oznaczać?
Witam, moja babcia ma 76 lat. Od kilku lat choruje na cukrzycę (jej mama też chorowała). Ostatnio zauważyliśmy bardzo szybki spadek wagi - w 2 tyg. schudła 1,5 kg. Jeśli chodzi o badania to: morfologia w normie (mała anemia), usg brzucha nic nie wykazało, nerki, pęcherz, śledzona w normie, ma małą torbiel na wątrobie, ale od kilku lat nic się z nią nie dzieje, więc lekarz uznał ją za niegroźną. Babcia ma niedoczynność tarczycy, ale kontrolowaną przez lekarza. Wykluczone zostały choroby reumatyczne, ciśnienie również w porządku. Jeśli chodzi o cukrzycę, to babcia ma bardzo wysoki cukier w nocy i rano (150) - ma wycięty woreczek żółciowy czy to może mieć wpływ na to, że cukier rozkłada się dużo później i dlatego w nocy i nad ranem ma taki wysoki? Lekarza rodzinnego martwi ten nagły spadek wagi i wysokie OB - 70. Babcia również w ciągu kilku tygodni kilka razy zasłabła. Jakie inne badania należy przeprowadzić, żeby zbadać przyczynę? Lekarz rodzinny zalecił ginekologa. Ale bardzo martwię się o babcię i dlatego szukam różnych opinii, jak można jej pomóc.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
wysokie OB jest wskaźniekiem stanu zapalnego, także infekcja mogłaby być odpowiedzialna za utratę wagi i osłabienie. Źródeł i siedlisk infekcji może być wiele. Konsultacja ginekologiczna jest jak najbardziej wskazana.
Wskazane byłoby także badanie ogólne moczu. Prosze również skontrolować poziom hormónów TSH oraz ft3 i fT4, aby sprawdzić, czy choroba tarczycy jest na pewno dobrze kontrolowana.