Cukrzyca typu 1 i kwasica ketonowa u 32-latki

mam pytanie .Mieszkam w Angli. od 8 lat jestem po operacji tarczyc,(80%)choroba,graves basadowa) zażywam leki stale po urodzeniu dziecka jak i w ciżąży źle się czułam zwłaszcza po ciąży objawy zmęczenia bół oczu widzenie podwójne kołatanie sera. Lekarze nie zrobili mi ani razu badania na cukrzyce,,Kiedy się poczułam tragicznie lekarz widząc mnie od razu do szpitala orzekli cukrzyca typI i kwasica ketonowa.Dlaczego nie badano mnie w kierunku cukrzycy dziś wiem że miałam typowe objawy ,

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Trudno określić dlaczego nie była Pani w przeszłości diagnozowana w kierunku cukrzycy. Być może nie było ku temu wskazań klinicznych. Wszelkie wątpliwości warto wyjaśnić z ówczesnym lekarzem prowadzącym.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą rozwijającą się w ciagu kilku tygodni, góra miesięcy. W rzadkich przypadkach (ale dotyczy to raczej osób w starszym niż Pani wieku) może trwać dłużej lub być błednie leczona jako cukrzyca typu 2. W ciąży powinna mieć Pani wykonane na początku badanie glukozy na czczo i test tolerancji glukozy miedzy 24 a 28 tygodniem jej trwania. Nawet w UK bywają sytuacje, że jest to pomijane zwłaszcza jeśli posiada się tylko ubezpieczenie w NHS. Miałem kilka przypadków, że "korespondencyjnie" prowadziłem Polki z cukrzycą ciążową mieszkające w UK. Niezależnie jednak od tego praktycznie niemożliwe jest aby tyle lat funkcjonowała Pani z nierozpoznaną cukrzycą typu 1. Stąd sadzę, że aktualne rozpoznanie jest nowym zachorowaniem. Nie mam wglądu w całość dokumentacji śle tak to wynika z przedstawionego przez Panią problemu

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.