Cysty, torbiele lub gruczolakowłókniaki w piersi

Dzień dobry Mam dwie zmiany w jednej piersi. Wiem o nich od ok 10 lat. Przez ten okres miałam wykonanych wiele badań usg i wychodziło że są to cysty, torbiele lub gruczolakowłókniaki. Obie zmiany są w podobnej wielkości ok 6 mm. USG wykonane w sierpniu również wykazało te zmiany, a mammografia wykonana dwa tygodnie później zmian nie wykazała. Dlaczego na mammografii nic nie wyszło. Dlaczego na usg są podawane raz torbiele a innym razem włókniaki. Czy powinnam być pod stałą opieką onkologa?

Zmiany są bardzo małe i nie wykazują podejrzenia zmian złośliwych dlatego wystarczająca jest tylko ich obserwacja. Trzeba wiedzieć, że pewne zmiany w zakresie struktury gruczołów sutkowych są lepiej widoczne w USG (jeśli struktura sutka jest głównie gruczołowa) a inne w mammografii (struktura gruczołu głównie tłuszczowa). W Pani wypadku wystarczająca powinna być opieka lekarza ginekologa lub w poradni schorzeń sutka. Zmiany w sutkach mogą mieć inny obraz w zależności od cyklu miesiączkowego dlatego raz sugerują w USG budowę torbieli, a innym razem gruczolakowłókniaka.