Czerwone żyłki na gałce ocznej - jak się ich pozbyć?

Witam! Mam czerwone żyłki w oczach, już od dłuższego czasu. Czym mogą być spowodowane? I czy są jakieś krople do oczu, które zniwelowałyby te zmiany? No i oczywiście czy można w ogóle te zmiany odwrócić, tak aby białka w oku były normalne, czyli białe. Dodam, że od 7 lat noszę soczewki, które są dobrej jakości, przepuszczające sporo tlenu. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Pojawienie się w oczach czerwonych żyłek to objaw tzw. czerwonego oka. Niestety niesłusznie jest on przez pacjentów bagatelizowany, a może świadczyć o wielu poważnych problemach z narządem wzroku. Zmiany da się zwykle odwrócić, ale na pewno nie dzięki stosowaniu przypadkowych kropli. Konieczne jest odnalezienie przyczyny pojawienia się tego objawu. Pełnej diagnozy może dokonać jedynie lekarz okulista, który ma możliwość obejrzenia oka w lampie szczelinowej i wykonanie dodatkowych badań. Przyczyny czerwonego oka można podzielić na zapalne i niezapalne. Do tych pierwszych należy np. zapalenie spojówek, wywoływane chociażby przez wiatr, brak snu czy długą pracę przy komputerze. Do zapalenia spojówek może również dochodzić w przypadku źle dobranych szkieł korekcyjnych czy soczewek. Warto więc wykonać badanie ostrości wzroku, aby ocenić, czy obecnie używane przez Panią szkła są dobrze dobrane. Nie podaje Pani swojego wieku, a częstą przyczyną zapalenia spojówek u kobiet powyżej 40 r.ż. jest tzw. zespół suchego oka. Wreszcie kwestia soczewek kontaktowych. Już samo ich noszenie predestynuje do częstszego zapalenia spojówek i rogówki. Sprawę mogą dodatkowo komplikować zakażenia bakteryjne czy wirusowe. Podsumowując: nie da się ocenić przyczyny pojawienia się czerwonych żyłek w oku bez badania okulistycznego, dlatego zachęcam do wizyty u specjalisty. Bagatelizowanie i odkładanie konsultacji może jedynie prowadzić do powikłań.

Witam.
Prawdopodobnie czerwone żyłki na spojówkach są wynikiem noszenia soczewek kontaktowych lub też płynów stosowanych do pielęgnacji soczewek.
Pozdrawiam