Częste infekcje u dziecka z zespołem Downa

Witam Mam 7 letniego syna z zespołem Downa. Gdy miał 3 lata zachorował na białaczkę limfoblastyczna. Jesteśmy 1,5 roku po leczeniu. W okresie jesienno-zimowym bardzo często zapada na różnego rodzaju przeziębienia. W tej chwili ma antybiotyk że względu na oskrzela. Katar, szykany nos, kaszel w tym okresie jest na porządku dziennym. Czy moge w związku z tym podać mu szczepionkę, bo tran i witaminy nie wiele daja. Pozdrawiam

Witam!
Nie do końca rozumiem, jaką szczepionkę ma Pani na myśli.
Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe to u Pani syna wskazane jest zaszczepienie dodatkowymi (odpłatnymi) szczepionkami na pneumokoki, meningokoki i grypę. Kwalifikację do szczepienia oczywiście przeprowadza lekarz po osobistym zbadaniu dziecka.
Domyślam się, że mogło Pani chodzić o tzw "szczepionki" doustne lub donosowe, które mają wspomagać odporność dziecka zarówno na bakterie jak i wirusy. Dokładniej, chodzi o lizaty bakteryjne, czyli preparaty wytwarzane z fragmentów bakterii. Spośród preparatów "na odporność" mają one najwyższą skuteczność potwierdzoną w badaniach klinicznych. Nie jest to jednak 100% ochrona przed zakażeniami, jak zwykle w przypadku szczepień ochronnych. Skuteczność szacowana jest na ok. 30% i u części Pacjentów udaje się uzyskać istotne zmniejszenie częstości zachorowań.
Leki te przepisywane są na receptę, a decyzję o możliwości ich podania powinien podjąć lekarz, który zna dziecko, lub zapoznał się z dokumentacją medyczną (zwłaszcza mam na myśli dokumentację z leczenia białaczki).
Jeśli chodzi o podawanie tranu to bardziej uzasadnione wydaje się być podawanie witaminy D - można poprosić lekarza rodzinnego o wypisanie preparatu na receptę. W tranie znajduje się witamina D, ale jest jej za mało żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zalecana jest codzienna suplementacja tej witaminy (pojawiają się przesłanki medyczne, jakoby witamina ta wspierała odporność). Obecnie nie jest zalecane podawanie witaminy C w celu zapobiegania infekcjom. (badania naukowe nie potwierdziły korzyści z suplementacji)
Można też rozważyć wizytę w poradni immunologicznej, jeśli dotychczas Państwo się tam nie udali.