Częste wybudzanie w nocy u 11-miesięcznego dziecka

witam,mam pytanie odnośnie snu w nocy mojego synka.syn ma 11 miesięcy i praktycznie odkąd skonczył miesiąc budzi się co noc jakieś 7 razy,głodny raczej nie jest bo około 18 zjada kaszke,potem po kąpieli wypija butelkę mleka i idzie spac.no ale budzi sie po pół godz.i wypija jeszcze troche albo nie i spi dalej,a pozniej w nocy już nie pije ale budzi sie jeszcze kilka razy..bardzo proszę o radę bo nie mam pojęcia jak to zmienić,a rano trzeba wstać a jeszcze mamy córeczkę obok w pokoju ..dziękuję

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziecko budzi się w nocy, nie znając szczegółowych informacji dotyczących dziecka i warunków w jakich zasypia. Dziecko może budzić się z powodu głodu, pragnienia, zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury czy też z powodu wyspania się i potrzeby większej aktywności. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji sugeruję przede wszystkim konsultację ze specjalistą pediatrą.

Proszę poszukać przyczyn w osobistej rozmowie ze specjalistą, może to być psycholog dziecięcy. Przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący zwyczajów rodzin, reakcji dziecka itp.
Gdyby jednak nie udało się odnaleźć i zlikwidować przyczyny wybudzeń, może warto spojrzeć na sprawę z innej strony - wszystkim niewyspanym rodzicom polecam artykuł:
http://www.dzikiedzieci.pl/index.php?strona=133

http://www.krakowpsycholog.com.pl/