Zespół Cotarda nie stanowi osobnej jednostki klinicznej, ale raczej zespół urojeń towarzyszących czasem ciężkiej depresji lub innych zaburzeń. Objawia się występowaniem urojeń nihilistycznych dotyczących własnego ciała, o rozbudowanej, często absurdalnej treści (np. zanik narządów wewnętrznych, przekonanie o własnym zgodnie). Może mu towarzyszyć pobudzenie psychoruchowe, silny lęk, oraz skłonności samobójcze.

Jeśli chodzi o depresję, to szacuje się, że od 1,4% - 6% ludzi cierpi na różnego typu zaburzenia afektywne. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartym problemem zdrowotnym na świecie. Jednak określenie faktycznego występowania depresji jest trudne, bo choroba u wielu osób nie jest rozpoznana. Dość powszechnie przyjmuje się, że co najmniej 50% wszystkich osób chorych na depresję nie trafia z tą chorobą do specjalisty.

0

Witam

poszukuje Pan danych specjalistycznych, w tak określonym zbiorze danych, jak Pan wskazuje jest to szczególnie utrudnione ponieważ zespół Cotarda nie jest odrębną jednostką kliniczną a ujawnia się w przebiegu innych chorób i zaburzeń. Dostępne w literaturze opisy wskazują na istnienie 3 rodzajów zespołu Cotarda, jeden z nich jest niejako rodzajem psychotycznej depresji o której Pan wspomina, dominują w niej objawy lęku i obniżenia nastroju, urojenia winy oraz halucynacje słuchowe. Zatem trzeba by poszukiwać danych wskazujących osoby zmagające się z depresją psychotyczną z zespołem Cotarda!

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty