Czy 15-letnia dziewczyna może określić własną orientację seksualną?

DZIEŃ DOBRY CZY 15 LETNIA DZIEWCZYNKA MOŻE JUŻ OKREŚLIĆ JAKĄ MA ORIENTACJE SEKSUALNA CÓRKA TAK NAPRAWDĘ NIE MIAŁA WZORCA MĘŻCZYZNY W DOMU MĄŻ CIĄGLE SPAŁ PRACOWAŁ NA NOCNE ZMIANY DODATKOWO PIŁ I OSZUKIWAŁ STRACIŁ DWA RAZY PRAWO JAZDY ZA JAZDĘ PO PIJANEMU CIĘŻKO MOJEJ CÓRCE BYŁO.WIEM ŻE JEST PODATNA NA OTOCZENIE CHOĆ TO BARDZO INTELIGENTNA I MĄDRA DZIEWCZYNKA POWIEDZIAŁA ŻE FACECI NA DZIEŃ DZISIEJSZY BUDZĄ W NIEJ WSTRĘT BOJĘ CZY TO JĄ KIERUJE W STRONĘ DZIEWCZĄT

Dzień dobry.

Jak można zrozumieć z opisu, Pani córka mówi nie tyle o swojej orientacji seksualnej, ile o stosunku do mężczyzn, wynikającym z doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego. W tym kontekście jej "wstręt" dotyczy nie tyle mężczyzn jako "płci seksualnej", ile roli, jaką mężczyźni mogą przyjmować w związku - adekwatne byłoby użycie w tym kontekście "przerażającego" określenia - gender.
Dodać trzeba również, że stosunek córki do ojca (i do męskiego "rodu") wynika nie tylko z obserwacji jego osoby, lecz również z obserwacji Pani stosunku do męża, który jak można wnosić z opisu, nie jest pozytywny. W tym kontekście trudno "wytworzyć" dziecku pozytywny obraz męski, skoro najważniejszy jej wzorzec ma niewiele szacunku ze strony najważniejszego wzorca kobiety (czyli Pani).
Odpowiadając na Pani pytanie - jest mało prawdopodobne, by powyższe miało zmieniać w jakiś sposób orientację seksualną córki - bardziej natomiast, że jest stosunek do "facetów" będzie wpływał na jej przyszłe wybory partnerów.

Pozdrawiam.

Dzień dobry,

W Poradniach Leczenia Uzależnień oferowana jest również pomoc dla bliskich osoby uzależnionej (współmałżonków, dzieci) - do skorzystania z której namawiam.