Czy 8-tygodniowe niemowlę powinno odwracać głowę w kierunku mojego głosu, gdy do niego mówię?

Witam Państwa. Proszę o poradę, czy 8 tygodniowe niemowlę powinno odwracać głowę w kierunku mojego głosu, gdy do niego mówię? Moja córeczka tego nie robi.Raczej słyszy, bo na głośny i nagły hałas reaguje odruchem moro, ale nie odwraca wzroku w stronę osoby ją wołającej. Czy to normalne? Czy mam się udać z tym do lekarza? Poza tym raczej rozwija się dobrze. Głuży, uśmiecha się,wodzi wzrokiem za przedmiotem i osobami i dobrze trzyma główkę w leżeniu na brzuszku. Bardzo proszę o poradę.

Witam Panią
8-tygodniowe niemowlę ma dosyć ograniczone pole widzenia i słyszenia, mentalnie jest na granicy dwóch światów, świata brzucha i świata na zewnątrz. Ten stan się codziennie zmienia w stronę "naszego świata" ale warto spróbować może mówić bliżej, ciszej, delikatniej. Też typowe dla takiego maluszka są stany kiedy wyłącza się ono z rzeczywistości, patrzy na nas ale my czujemy że ono gdzieś odpłynęło, podobnie jest ze słyszeniem nas, mówimy do maluszka a ono jakby nas nie słyszało. Zawsze jednak może Pani rozwiać swoje obawy kontaktując się z pediatrą.
Anna Suligowska

Mgr Anna Suligowska

W drugim miesiącu życia dziecko wsłuchuje się w domowe odgłosy i odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku, jednak nie zawsze i nie na każdy bodziec dźwiękowy musi zareagować skierowaniem głowy w jego stronę. Generalnie po ukończeniu drugiego miesiąca dziecko powinno potrafić poruszać główką na boki, odpowiadać uśmiechem na uśmiech, gruchać i wodzić wzrokiem za przedmiotem, przesuwanym mu przed oczami. Reakcja kierowania głowy w stronę bodźca dźwiękowego może pojawiać się nieregularnie. Proszę "trenować" z dzieckiem te umiejętność i obserwować je przez najbliższe 2 tygodnie sprawdzając, czy reakcja ta nie pojawia się coraz częściej.

Witam

Z opisanych przez Panią faktów wynika, że rozwój córki jest prawidłowy. Dziecko jest na etapie nauki koordynacji slyszanego dźwięku z ruchem ciała. Proszę nadal obserwować zachowanie dziecka. Jeśli w przeciągu miesiąca, maksymalnie dwóch miesięcy nie pojawi się świadoma reakcja na dźwięki otoczenie proszę skonsultować swoje wątpliwości z pediatra prowadzącym dziecko.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl