Dlaczego 2-miesięczne dziecko nie patrzy się w twarz?

Witam. Mam 2 miesięczną córkę która nie za bardzo chce patrzeć w twarz. Śmieje się świadomie i głośno ale do sufitu. śmieje się także gdy ja naśladuję jakieś śmieszne dźwięki . Wypowiada jakieś słowa po swojemu codziennie typu agu egee ale też nie za bardzo patrzy na mnie. Męczą ją wzdęcia bo bardzo się wygina i puszcza głośne bączki. Noce przesypia ładnie, budzi się o 2 na jedzenie i znów usypia. Nie interesują ją zabawki i nie przeszkadzają jej podczas spania hałasy. Czy coś jest nie tak?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, układ nerwowy tak małych niemowląt nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i w związku z tym nieobecne są reakcje typowe dla starszych dzieci. Możliwość złapania kontaktu wzrokowego z opiekunem przez niemowlę powinna rozwinąć się do 4. miesiąca życia, natomiast jakakolwiek interakcja wzrokowa (np. uśmiech w odpowiedzi na uśmiech) do 6. miesiąca życia.

Dwumiesięczne niemowlęta mogą się uodpornić na hałasy, słabo się jeszcze interesują zabawkami (zaczynają skupiać wzrok na zabawce, ale słabo ją jeszcze śledzą), również głużenie (te dźwięki gardłowe) nie służy do kontaktu z drugą osobą.
Uśmiech społeczny (świadomy, kierowany do dorosłej osoby) powinien pojawić się około 6. tygodnia życia. Dziecko powinno też przyglądać się twarzy dorosłego. Niekoniecznie patrzy prosto w oczy, lubi początkowo oglądać kontrasty, kontury, np. linię włosów, brzeg twarzy. Jeżeli jednak niemowlę stale omija okolicę oczu, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/