Czy aktywne zakażenie Helicobacter może skutkować refluksem?

Dostałam od lekarza Dexilant 60 na zgagę, która znacznie nasiliła się po jego odstawieniu i doszły mdłości, uczucie pełności w żołądku. Stwierdzono Halocobacter, refluks i małą przepuklinę wślizgową. Czy bakteria mogła się uaktywnić w czasie stosowania leku z powodu obniżonego PH w żołądku? Za jakiś czas mam wizytę u gastrologa. Czy do tego czasu mogę stosować IPP (helides) na zgagę? Czy aktywne zakażenie helicobacter może skutkować refluksem? Nigdy nie miałam tego typu problemów z żołądkiem.

- chyba chodzi o stosowanie leku, który podyższa ph "soku żołądkowego", bo tak działa np. Dexilant
- lek nie ma wpływu i nie spowoduje uaktywnienia zakażenia H. pylori
Czy do tego czasu mogę stosować IPP (helides) na zgagę?
- tak
Czy aktywne zakażenie helicobacter może skutkować refluksem?
- raczej nie, ale może nasilać sam refluks