Czy antybiotyk mógł spowodować wcześniejsze krwawienie?

Stosuję tabletki antykoncepcyjne Cyprodiol od roku. 22.05 zaczęłam brać antybiotyk Macromax przez 6 dni z powodu zapalenia oskrzeli. 29.05 (czyli dzień po zakończeniu antybiotykoterapii) doszło do zbliżenia bez prezerwatywy, lecz partner był we mnie przez maksymalnie 5 sekund, nie doszło do wytrysku. Dzień później zaczęłam mieć śluz zabarwiony krwią, parę dni później był on brązowy, lecz 1.06 był on znów lekko czerwony, a 2.06 pojawiła się sama krew jakbym dostała krwawienia z odstawienia (31.05 wzięłam ostatnią tabletkę z blistra). Krwawienia dostaję zawsze 3 dnia przerwy. Czy antybiotyk mógł spowodować, że miałam plamienia i dostałam krwawienia wcześniej niż zwykle, czy może to oznaczać ciążę? Nie ominęłam żadnej tabletki.
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skuteczność tabletek może być obniżona przez cały okres antybiotykoterapii oraz siedem dni po jej zakończeniu, dlatego w tym czasie trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Zdaniem naszych ekspertów kuracja antybiotykiem może wpływać na stosowaną antykoncepcję – opóźnić bądź przyspieszyć krwawienie z odstawienia, a także spowodować nieregularne plamienia lub krwawienia. Najprawdopodobniej więc nie ma Pani powodów do obaw, ale dla pewności można wykonać test ciążowy po upływie 14 dni od zbliżenia.

Nasi specjaliści odpowiadali na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brak-okresu-wynika-ze-stosowania-antybiotyku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-i-skrzepy-przy-antybiotykoterapii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brazowe-plamienie-ma-zwiazek-ze-stosowaniem-leku-cotrimazolum.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.