Czy to normalne, że dostałam krwawienia?

Witam. Mam 24 lata. Przyjmuje tabletki od około 3 lat vibin mini, nigdy nie zdarzyło mi się krwawienie lub plamienie w trakcie przyjmowania tabletek. Tydzień temu miałam wyrywaną ósemkę przyjmowałam 4 dni antybiotyk i dostałam plamienia w ostatnim tygodniu przyjmowania tabletek. Na początku było brazowe lekkie plamienie teraz widać, że wygląda to już jak okres. Byłam u ginekologa aby wykluczyć ciążę powiedzial że jest to normal e lecz ja się wciąż martwię.. czy to normalne że dostałam krwawienia? Mam do wybrania jeszcze 2 tabletki antykoncepcyjne.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą występować plamienia bądź krwawienia w środku cyklu. Jest to jedno z działań niepożądanych tej formy antykoncepcji. Jeśli zdarzyło się jednorazowo i dodatkowo ginekolog uznał to za normalne, to nie ma Pani powodów do obaw.

Proszę jednak pamiętać, że niektóre leki mogą zaburzać działanie antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym podczas antybiotykoterapii, jak i siedem dni po jej zakończeniu zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że tabletki nie zadziałają tak jak powinny. Dla pewności może Pani wykonać test ciążowy po 14 dniach od ostatniego zbliżenia.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-krwawienie-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-krwawienie-przy-tabletkach-belara.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.