Czy mogłam zajść w ciążę na antykoncepcji?

Od dwóch dni zauważyłam brązowe plamienie z lepkim śluzem i jakby strączkami takiego śluzu. Naprzemiennie z krwią w intensywnym czerwonym kolorze. Ostatni okres miałam dwa tygodnie temu, który też pojawił się później niż powinien, bo zamiast w czwartek, to w niedzielę. I zakończył się po 5 dniach. Przyjmuje tabletki belara już od kilku lat. Blister kończy mi się zawsze w niedzielę, i dotychczas po 3, 4 dniach zaczynał mi się okres. Co to może być? Ciąża? Jakieś zakażenie? Jakieś 3 tygodnie temu robiłam dwa testy, oba wyszły negatywne.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienia oraz krwawienia w środku cyklu mogą być jednym z działań niepożądanych, jakie mogą pojawić się podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Skoro przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne Belara, to nie występują u Pani naturalne menstruacje, lecz tzw. krwawienia z odstawienia. Powinny się one pojawiać w przerwie od hormonów. Podczas przyjmowania tabletek aktywnych mogą występować plamienia, co nie świadczy o braku ochrony.

Najprawdopodobniej więc nie ma Pani powodów do obaw – pod warunkiem, że wszystkie tabletki przyjmuje Pani zgodnie z zaleceniami producenta. Gdyby dolegliwości te nasilały się lub przedłużały, to można wykonać test ciążowy oraz udać się do ginekologa.

Inne pytania o tabletki Belara znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-krwawienie-przy-tabletkach-belara,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-krwawienia-przy-tabletkach-belara,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-belara-a-ciagle-krwawienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.