Czy możliwe jest u mnie, że zaszłam w ciążę?

Witam! Stosuję tabletki antykoncepcyjne Belara, lecz niedanwo miałam zapalenie pęcherza i cewki moczowej przez co brałam antybiotyk. Kochałam się z partnerem, ale on nie skończył we mnie. Dodam, że pierwszy test ciążowy zrobiłam 17 godzin po stosunku, a drugi test dwa tygodnie po. Oba wyszły negatywnie. Mam nudności i odczuwam zmęczenie. Dodam, że miesiączkę dostałam prawidłowo. W pierwszych dniach okresu było mało krwi oraz leciał mi biały, grutkowaty, bezzapachowy śluz. W pozostałych dwóch dniach miesiączki krew leciała prawidłowo bez śluzu. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może zostać zaburzona na skutek przyjmowania antybiotyku, dlatego w okresie antybiotykoterapii, jak i 7 dni po niej zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony.

Jednak ryzyko ciąży w Pani przypadku nie jest duże, zwłaszcza jeśli stosunek nie skończył się wytryskiem wewnątrz pochwy, a test ciążowy wykonany po dwóch tygodniach dał wynik negatywny. Dla pewności może jeszcze Pani oznaczyć stężenie hormonu beta-HCG, które jest bardziej wiarygodnym badaniem.

Na przyszłość proszę pamiętać, że test wykonany tuż po stosunku (w Pani przypadku było to 17 godzin po zbliżeniu) nie będzie miarodajny – to zbyt wcześnie, aby wykryć ewentualną ciążę. Najwcześniej można go wykonać po 7-10 dniach od współżycia.

Podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-clindamycin-a-tabletki-antykoncepcyjne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-antybiotyk-a-ciaza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyki-a-tabletki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.