Czy jednak jest duże ryzyko, że zaszłam w ciążę?

Witam! Stosuję tabletki antykoncepcyjne Belara, lecz niedanwo miałam zapalenie pęcherza i cewki moczowej przez co brałam antybiotyk. Kochałam się z partnerem, ale on nie skończył we mnie. Dodam, że pierwszy test ciążowy zrobiłam 17 godzin po stosunku, a drugi test dwa tygodnie po. Oba wyszły negatywnie. Mam nudności i odczuwam zmęczenie. Dodam, że miesiączkę dostałam prawidłowo. W pierwszych dniach okresu było mało krwi oraz leciał mi biały, grutkowaty, bezzapachowy śluz, który towarzyszył mi podczas brania antybiotyku i po terapii antybiotykowej. W pozostałych dwóch dniach miesiączki krew leciała prawidłowo bez śluzu. Od tamtego czasu nie miałam zbliżenia. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jednoczesne przyjmowanie antybiotyku oraz tabletek antykoncepcyjnych może doprowadzić do osłabienia tych drugich, dlatego w takim przypadku zaleca się stosować dodatkową antykoncepcję, np. w formie prezerwatywy przez całą kurację antybiotykiem oraz siedem dni po niej.

Jeśli tego Pani nie zrobiła, to teoretycznie istnieje możliwość zajścia w ciążę. Jednakże test wykonany 17 godzin po stosunku nie będzie wiarygodny. To zbyt krótki czas, który nie będzie w stanie wykryć ewentualnego zapłodnienia. Test ciążowy wykonany 2 tygodnie po zbliżeniu możemy traktować jako wiarygodny, zwłaszcza, że wspomina Pani o normalnej menstruacji.

Dla pewności proszę powtórzyć test ciążowy z moczu bądź sprawdzić poziom beta-HCG we krwi, który pozwala z niemal 100% pewnością wykryć bądź wykluczyć ciążę.

Pytania o interakcje antybiotyku i tabletek antykoncepcyjnych pojawiały się już w naszym serwisie. Znaleźć je można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-antybiotyk, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-a-tabletki-antykoncepcyjne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-antybiotyk.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.