Czy możliwe, że jednak zaszłam w ciążę w tej sytuacji?

Dzień dobry, 25.09 doszło do stosunku przerywanego. 20 godzin później przyjęłam tabletkę Levanogestrel. Długość cyklu w moim przypadku wahała się w ciągu roku między 28 a 35 dni (ten cykl trwał 33 dni). Okres zakończyłam 20.09 - trwał 7 dni z czego 2 pierwsze i 2 ostatnie to raczej plamienie (od ok. 6 miesięcy tak właśnie wyglądają moje miesiączki). Dziś po 6ciu dniach od stosunku i przyjecia tabletki awaryjnej pojawiło się krwawienie, mam obrzęknięte piersi. Wg. aplikacji moja owulacja powinna była wystąpić jutro. Czy mimo tego mogę być w ciąży? Oczywiście w przyszłym tygodniu zrobię test ciążowy, ale ta sprawa nie daje mi spokoju, nie pozwala normalnie spać i najzwyczajniej na świecie jestem strasznie zestresowana. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
KOBIETA, 41 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, o których Pani wspomina, a więc krwawienie oraz obrzęk piersi mogą być skutkiem ubocznym tabletki, którą Pani przyjęła, by zapobiec ciąży. To duża dawka hormonów i może ona doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.

Antykoncepcja awaryjna wykazuje dużą skuteczność, dlatego prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po jej zastosowaniu nie jest duże. Mimo to, proszę wykonać test ciążowy. Będzie Pani spokojniejsza.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-piersi-po-tabletce-awaryjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-przyjeciu-tabletki-awaryjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-antykoncepcji-awaryjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.