Czy po przerwie na krwawienie ochrona wróciła?

Witam, mam pewne pytanie. Jestem na plastrach Evra już około dwóch lat, przez problemy z uchem miałam już trzy operacje pod znieczuleniem ogólnym, narkozę dostawałam dożylnie lub maskę na buzię. Jak to jest z ochroną antykoncepcyjną? Domyślam się, że może być ona osłabiona gdy zawiera składnik obniżający. Jak wtedy postępować? Czy w przypadku gdy np operacja była na drugim plastrze, dostałam po operacji również antybiotyk i przekroczoną dawkę leków paracetamolu 3 mg to rozumiem, że do końca cyklu byłam już osłabiona. Czy po przerwie na krwawienie z odstawienia, przy zalożeniu pierwszego plasterka ochrona wrociła? Jak długo utrzymuje się osłabiona antykoncepcja po narkozie?
KOBIETA, 23 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszego eksperta znieczulenie ogólne nie powinno mieć wpływu na stosowaną antykoncepcję (z wyjątkiem zastosowania preparatu Bridion). Antybiotykoterapia już tak, dlatego w takiej sytuacji zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały okres przyjmowania antybiotyku oraz siedem dni po zakończeniu leczenia.

W związku z tym po przerwie na krwawienie z odstawienia i wraz z nowym plastrem antykoncepcyjnym powinna Pani być już chroniona (pod warunkiem, że upłynie siedem dni od zakończenia antybiotykoterapii).

Wypowiedzi ekspertów na podobne tematy można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/narkoza-ogolna-a-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/narkoza-podczas-zabiegu-usuniecia-migdalkow-a-stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antykoncepcji-hormonalnej-a-narkoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.