Czy antybiotyk mógł zaburzyć antykoncepcję?

Dzień dobry, w związku z sytuacja jaka mamy teraz w Polsce, nie mam jak się dostać do specjalisty.. Dlatego bardzo proszę o odpowiedz.. a mianowicie, w zeszłym miesiącu brałam antybiotyk na zapalenie pęcherza, od tamtego czasu mam inny śluz, biały, gesty, bezwonny, nie mam żadnych innych dolegliwości. Stosuje również antykoncepcję hormonalna i druga sprawa to mam PMS tydzień przed miesiączka, czy antybiotyk mógł rozregulowac antykoncepcję na tyle żeby zaburzyć hormony ?? I żeby śluz był inny miesiąc po antybiotykoterapii??

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, niektóre antybiotyki mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej (informacja o tym powinna być zawarta w ulotce danego antybiotyku). Dokładniej ten mechanizm tłumaczy nasz ekspert w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z jego zdaniem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antybiotyku-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych. Z kolei śluz, o którym Pani pisze to odrębna kwestia, wymagająca zastanowienia. Jeżeli wydzielina pojawia się codziennie, niezależnie od fazy cyklu, być może są to upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina, oznaczająca stan chorobowy. Obszerne wyjaśnienie problemu znajduje się tu: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zwiekszonej-czestotliwosci-infekcji-podczas-antykoncepcji-i-antybiotykoterapii. Zatem upławy występują często po antybiotykoterapii jako symptom infekcji intymnej. Najczęściej ma ona podłoże grzybicze i jest wynikiem prawidłowego działania antybiotyku. Lek niszczy bakterie – nie tylko szkodliwe, ale również te wywierające dobroczynny wpływ na nasz organizm. To samo dotyczy pałeczek kwasu mlekowego – naturalnej bariery w okolicach intymnych kobiety. Dlatego tak ważne jest stosowanie probiotyku przez cały okres trwania kuracji antybiotykowej, a nawet jeszcze przez 7 dni po jej zakończeniu. W tym artykule znajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-po-stosowaniu-antybiotykow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.