Czy antykoncepcja hormonalna może zmniejszać działanie leku?

Witam serdecznie. Po pierwszej ciąży stwierdzono u mnie nerwicę lękową o podłożu depresyjnym, przez około rok brałam lek przciwdepresyjny z grupy SSRI xxx w dawce 10 mg i przez 3 pierwsze miesiące lek stabilizujący nastrój. Chodziłam również na psychoterapię, po której wszystko wyciszyło się na jakieś dwa lata. Gdy zaszłam w drugą ciążę od okolo 2 trymestru wróciły lęki, ale w mniejszym stopniu nasilenia, były to lęki myślowe (o zdrowie moje, dziecka, o poród). Ciągle wydawało mi się, że coś jest nie tak. Poszłam więc do psychiatry, który zalecił lek przeciwdepresyjny w dawce pól tabletki rano, ale dał mi do zrozumienia, że lepiej gdybym wytrzymała bez leku i zacząła terapię po ciąży. Tak tez zrobiłam. Niestety lęki się powtarzały również po porodzie - a to, że mała mi upadnie, że zrobię jej krzywdę przy kapaniu. Mam też fobię: boję się ostrych przedmiotów, zaczęłam więc brać po pól tabletki dziennie, czyli połówkę z 10 mg. Minęło okolo 3-4 tyg i poprawa jest, ale niestety nie taka, jak była po 10 mg poprzedniego preparatu i jakby lęki się czasem nasilają. Pytanie brzmi: czy po skończeniu opakowania obecnego leku przeciwdepresyjnego mogę zacząć brać po całej tabletce poprzedniego? Mam kilka dodatkowych opakowań z Polski, a ponieważ mieszkam za granicą - mam utrudniony kontakt z lekarzem. Czy antykoncepcja hormonalna może zmniejszać działenie leku? Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam!
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Antykoncepcja hormonalna nie wpływa na skuteczność obecnej kuracji - doustne leki antykoncepcyjne nie wchodzą w interakcje z lekami przciwdepresyjnymi z grupy SSRI. Natomiast zażywany w trakcie poprzedniej kuracji lek z grupy stabilzujących nastrój (tzw. normotymików) może zmniejszać skuteczność doustnej antykoncepcji.

Lek przeciwdepresyjny stosowany obecnie, jak i podczas poprzedniej kuracji zawiera tą samą substancję czynną, obydwa leki są preparatami generycznymi i mogą być używane zamiennie. Decyzję o zmianie dawki powinna Pani uzgodnić z lekarzem prowadzącym leczenie.

Z pozdrowieniami