Witam serdecznie, artroskopia kolana jest zabiegiem, który dziś jest najchętniej wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu schorzeń stawu kolanowego. Jest on mało inwazyjny, skuteczny i pozwala pacjentowi szybko wrócić do normalnej aktywności. Zabieg taki trwa od pół do półtorej godziny, w zależności od rodzaju schorzenia, a także zakresu operacji. Najczęściej zabieg taki przeprowadzany jest tak jak wspomniałem w sposób mało inwazyjny, poprzez wprowadzenie do wnętrza stawu kamery i narzędzi operacyjnych.
Zabieg artroskopii kolana pozostawia po sobie tylko niewielkie ślady, ponieważ zarówno kamera, jak i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu, wprowadzane są poprzez małe nacięcia w skórze. Po mniej skomplikowanych zabiegach pacjent może opuścić szpital tuż po ustąpieniu znieczulenia, a tym samym normalnie obciążać operowaną kończynę.
W przypadku poważniejszych zabiegów zalecana jest kilkugodzinna, a czasem kilkudniowa obserwacja. Artroskopia dotyczy na tyle różnorodnych uszkodzeń stawu, że nie można też ogólnie określić leczenia poszpitalnego. Czasem praktycznie ono nie występuje, a w innych sytuacjach konieczne jest ograniczenie obciążania kończyny, specjalne ćwiczenia czy nawet gipsowe unieruchomienie. Zabieg artroskopowy jest na tyle mało inwazyjny, że znacznie skraca czas rehabilitacji, co związane jest z niewielkimi ranami.
Każdy pacjent ustalany ma indywidualny program rehabilitacji, który wyznacza kolejne cele, które mają być osiągane w określonych odstępach czasu. Wykonanie rezonansu oczywiście może być wskazane dla uwidocznienia zmian. Jest to jednak tylko kolejne badanie obrazowe. Zaletą artroskopii jest możliwość uprzedniego obejrzenia zmiany/nieprawidłowości i późniejsza interwencja ortopedyczna ale podczas tego samego zabiegu przez co skraca się czas od rozpoznania do wyleczenia.