Jakie ćwiczenia mogę wykonywać po artroskopii?

Witam Jestem świeżo po artroskopii kolana. Miałem pękniętą łąkotkę. Pytanie moje brzmi: jakie ćwiczenia mogę wykonywać w pierwszym tygodniu po zabiegu? Coś tylu umorzenie nóg oraz wyprostowanie stopy? Kolejne pytanie: Po jakim czasie po zabiegu mogę zacząć próbować chodzić, nie używać kul łokciowych? Mam wizytę dopiero za ponad tydzień A nie dostałem wskazówek na pierwszy tydzień Dziękuję bardzo i pozdrawiam

Odpowiedź niestety nie jest prosta. Postępowanie bezpośrednio po zabiegu zależy od tego co z tą łąkotką zostało zrobione. Jeśli fragment uszkodzony został usunięty - chodzić i ruszać nogą można od razu. Jeśli natomiast łąkotka była szyta, konieczne jest czasowe unieruchomienie. Postępowanie po szyciu też nie jest jednakowe. Nie dość że różni się w zależności od sposobu szycia to jeszcze każdy lekarz ma swoje przekonania i zaleca inaczej.
- uszkodzenie podłużne - unieruchomienie w ortezie, bez ruchu w stawie lub ruch minimalny przez 3 tygodnie, unoszenie kończyny dozwolone, obciążanie w ortezie do granicy bólu dozwolone. Kule do asekuracji.
- uszkodzenie korzenia łąkotki - unieruchomienie bezwzględne 3 tygodnie, orteza, unoszenie możliwe ale nie wolno obciążać stawu! Konieczność chodzenia o kulach.
- uszkodzenie poprzeczne łąkotki (radialne) - postępowanie bardzo podobne do tego jak przy szyciu korzenia.
Jeśli nie wiadomo co było robione, lepiej oszczędzać. Zginanie w stawie nie więcej niż 45 stopni, podnoszenie kończyny prostej możliwe, używanie ortezy 24/7, no i lepiej nie stawać na nodze i chodzić o kulach. Niestety łąkotki słabo się goją, więc lepiej dmuchać na zimne.