Czy b-HCG potwierdzi już ciążę?

Dzień dobry, mam taką sytuację, że 8 września zapomniałam wziąść tabletki antykoncepcyjnej ale następnego dnia zażyłam dwie postępując zgodnie ze wskazówkami na ulotce, czyli dokończyłam później brać różowe tabletki białe wyrzycilam, zaczynając później nowe opakowanie. Tydzień później czyli 15 września współżyłam ze swoim chłopakiem, który skończył w środku. Okresu miałam dostać w niedzielę 11 września. Do tej pory nie mam okresu zaczynam się martwić że mogłam zajść w ciążę, robiłam już dwa testy, które wyszły negatywnie. Z początkiem września również towarzyszyło mi dużo stresu, które mogły wpłynąć na opóźnienie okresu ale spóźnia się już 11 dni. Chciałam zapytać czy badanie beta hCG mogłoby mi już potwierdzic czy jestem w ciąży czy to jest jeszcze za wcześnie. Czy mogłam zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w sytuacji, gdy zapomniała Pani przyjąć tabletki antykoncepcyjnej w ostatnim tygodniu ich stosowania i postępowała zgodnie z ich ulotką, czyli przyjęła pominiętą tabletkę oraz od razu rozpoczęła nowe opakowanie, nie wykonując przerwy z odstawienia, jest to jak najbardziej prawidłowe, że nie dostała Pani krwawienia. Tak zwana miesiączka, która występuje podczas zażywania placebo, jest krwawieniem z odstawienia (spowodowane spadkiem przyjmowanych hormonów), to znaczy, że jeśli go Pani nie wykona, to ono również się nie pojawi.

W związku z tym nie powinna się Pani martwić brakiem menstruacji, wystąpi ona w następnym cyklu, gdyby się nie pojawiła, dopiero wtedy należy wykonać test ciążowy lub badanie beta-hCG, które nawet już teraz powinno być wiarygodne.

Proszę pamiętać, że każde nieprawidłowe zażycie antykoncepcji, może skutkować zapłodnieniem, jednak w tej sytuacji brak krwawienia go nie potwierdza.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.