Czy badania na hiv są wiarygodne?

Witam szanownych ekspertów. Jestem osobą która potencjalnie mogła zarazić się wirusem Hiv. Miałem dwa akty seksualne z kobietami lekkich obyczajów ( oba w prezerwatywie która ani nie pękĺa ani się nie zsuneĺa) zrobiłem test ag ab combo po 6ściu tygodniach od dnia zero. Wynik s/co 0.21 do <0.9 Ujemy . Jednak już kiedyś robiłem testy w kier. Hiv zastanawia mnie dlaczego tym samym testem i w tym samym laboratorium miałem wynik s/co 0.09 tym samym testem agab combo. Czy po 6 pełnych tyg. Można spać spokojnie?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednakże prawidłowo, że zdecydował się Pan wykonać test w kierunku potencjalnego zarażenia wirusem HIV.

Pana wynik badania przeprowadzony po sześciu tygodniach od możliwego czasu zarażenia wyszedł prawdopodobnie negatywny.

Należy jednak podkreślić, że wykrywalność przeciwciał może trwać nawet do 12 tygodni. W Pana przypadku zalecone by było wykonanie dla pewności jeszcze jednego badania w kierunku przeciwciał po 3. miesiącach. Dopiero wynik ujemny po tym czasie może dać całkowitą gwarancję, że nie doszło do zakażenia.

Z racji pewnej odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, dlatego też zalecamy konsultację ze specjalistą chorób zakaźnych. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została również poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zakazenia-wirusem-hiv-nie-sa-charakterystyczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.