Czy wynik badania w kierunku HIV jest miarodajny?

Witam. Czy ujemny wynik testem hiv przesiewowym 4 generacji Ag Ab combo po 10 tyg jest wiarygodny? ( Wcześniej po 6 i 9 tygodniach również ujemne). Test wykonałem w Diagnostyce test Hiv firmy abbott. Na wyniku informacja aby powtórzyć go po 12 tyg. Czy jest konieczność ? Skoro testy powinny być już wiarygodne po 6 tygodniach od sytuacji ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro taka informacja widnieje na wyniku, to warto powtórzyć test po 12 tygodniach. Wówczas będzie miał Pan pewność, że wynik badania jest wiarygodny i będzie Pan spokojniejszy.

Ujemny wynik testu na HIV Ag/Ab Combo po upływie pełnych 12 tygodni ostatecznie wykluczy zakażenie wirusem HIV.

Choć test ten pozwala na wczesne wykrycie zakażenia (nawet po kilku tygodniach), to pewność co do wyniku następuje po tym właśnie czasie. Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku, ponieważ ryzyko fałszywie ujemnego wyniku jest bardzo małe.

Inne pytania o test na HIV znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-test-combo-hiv-iv-generacji-dajacy-ujemny-wynik-po-6-tygodniach-nie-mozna-uznac-za-wiarygodny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ujemne-wyniki-badan-po-11-tygodniach-i-5-dniach-od-ryzykownej-sytuacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-ile-wiarygodny-jest-test-na-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.