Czy będę mieć problemy z płucami w przyszłości?

Dzień dobry. Wczoraj zarywałem tapetę z włókna szklanego. Podczas zrywania w powietrzu było widać unoszące się opiłki. W pomieszczeniu pracowałem około 3 godzin bez maski. Pytanie czy po takiej jednorazowej ekspozycji mogę spodziewać się problemów z płucami w przyszłości. Dodam, ze dzień po dostałem lekki kaszel.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciężko jest ocenić, czy opiłki unoszące się podczas zrywania tapety z włókna szklanego mogły mieć wpływ na Pański układ oddechowy.

Skoro na drugi dzień pojawił się kaszel, to bardzo możliwe, że tak było. Najprawdopodobniej była to reakcja alergiczna. Wydaje się jednak nam, że skoro był to jednorazowy incydent, to nie powinien doprowadzić do większych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Inaczej byłoby w przypadku długotrwałego narażania na tego typu włókna. Wówczas mogłoby dojść do rozwoju pylicy, a także zapalenia oskrzeli, infekcji grzybiczej, dermatozy, a nawet choroby nowotworowej.

Dla pewności może Pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu i sprawdzić aktualny stan zdrowia.

W naszym serwisie nie pojawiało się zbyt wiele pytań o podobnej tematyce. Pod poniższymi linkami znajdzie Pan to co udało się nam znaleźć:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wdychanie-pylow-przy-wloknie-szklanym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oslabienie-wysypka-i-podraznienie-gardla-po-pracy-na-budowie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.