Czy bezpieczne jest używanie lampy Bioptron przy pojawieniu się krwiaka po amputacji piersi?

Witam! Bardzo proszę o radę. Mama miała usuniętą pierś z węzłami miesiąc temu i pojawił się krwiak pod usuniętą piersią, dość spory i twardy, lekarz powiedział, że się wchłonie do 2 miesięcy (!?). Dla mamy jest dość uciążliwy i zastanawia się czy naświetlanie go lampą Bioptron pomoże się szybciej mu wchłonąć? Mama nie miała żadnych przerzutów nowotworu do węzłów ani reszty piersi, ale obawiam się, żeby ta lampa nie wychodowała jakiegoś nowego raka, bo podobno rak nie lubi ciepla. Bardzo proszę o poradę. Dziękuję, Paulina

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Decyzję o możliwości zastosowania lampy tego typu powinien podjąć lekarz onkolog, który prowadzi Mamę.

Nie przeprowadzono badań klinicznych, w których ocenianoby wpływ światła na przeżycie pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi.

W piśmiennictwie można znaleźć jednak artykuły, które mówią o możliwości naświetlania pacjentów po zabiegach z całkowitym usunięciem nowotworu, bez cech aktywnej choroby nowotworowej. Wydaje się także, że światło spolaryzowane, jakie stosuje się w lampie Bioptron, nie przyspiesza rozwoju komórek nowotworowych.

Pozdrawiam serdecznie