Czy ból brzucha i mdłości mogą być objawem refluksu?

Witam, 6 miesięcy temu miałam salomonelle, w ostrym przebiegu. Do tego pory cierpię na poinfekcyjne jelito drażliwe. Miałam robioną koloskopię, nic niepokojącego nie wykazała. Od 2 tygodni zaczęłam mieć bóle brzucha - uczucie pieczenia ( ale nie zgaga), bóle głownie koło pępka. Również cierpie na mdłości ( mimo stosowania lekko strawnej diety). Poszłam na gastroskopię. Wg gastroskopii wyszło, ze mam dłużo żółci i zapalenie żołądka. Helicobater pyroli nie stwierdzono. Lekarz dał leki na ograniczenie żółci, napisał rozpoznanie: ' refulks żółciowy żołądka'. Moje pytanie brzmi : czy to naprawdę to ? Nie mam typowych objawów, nie wymiotuje, nie mam zgagi. Czy mój stan może być spowodowany przejściem salmonelli? Opinia lekarza mnie zmartwiła, gdyż dowiedziałam się, że nie można wyleczć refluksu i cierpi się na niego całe życie. Boję się, że on się pogorszy.

Lek. Michał Lenard

Pani objawy raczej nie są spowodowane przebyciem zakażenia Salmonellą, bardziej prawdopodobną przyczyną jest zarzucanie treści żółciowej do żołądka, co powoduje jego zapalenie. Nie jest to typowy refluks żołądkowo-przełykowy, dlatego nie ma Pani typowych objawów. Należy stosować się do zaleceń swojego lekarza prowadzącego. Pozdrawiam!