Czy ból jajników oraz skąpa miesiączka może świadczyć o zapłodnieniu?

Dzień dobry. Ostatnia miesiączkę miałam 14.04. Trwała pięć dni, chociaż zawsze trwa siedem. Nie była obfita tak jak zawsze. Raczej skąpa. Dwa dni po jej zakończeniu miałam plamienie. Mam nabrzmiałe piersi. Pobolewają mnie jajniki. Dodam, że cykle mam bardzo nieregularne i ciężko wyliczyć dni płodne. Dwa dni i dzień przed miesiączka uprawiałam seks bez zabezpieczenia. Czy to może być ciąża? Katarzyna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro odbywała Pani stosunek seksualny bez zabezpieczenia to ciąża jest zawsze możliwa, choć ciężko jest określić ryzyko biorąc pod uwagę nieregularne miesiączki.

Proszę wykonać test ciążowy lub zbadać poziom beta-hCG. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do ginekologa lub zaczekać kilka dni i ponownie sprawdzić, czy nie doszło do zapłodnienia.

Objawy, które Pani odczuwa nie muszą oznaczać ciąży. Typowe symptomy raczej nie pojawiają się na tak wczesnym etapie. Bóle jajnika mogą mieć wiele przyczyn, łącznie z jednostkami chorobowymi, natomiast na obfitość miesiączki wpływ ma wiele czynników, w tym stres, dieta czy aktywność fizyczna w danym cyklu.

Pytania o podobnej tematyce pojawiały się już na naszym portalu. Oto kilka z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-ryzyko-zajscia-w-ciaze-przy-nieregularnej-miesiaczce, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-wspolzycie-a-ryzyko-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-po-stosunku-dzien-przed-okresem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.