Czy ból mięśni i zmęczenie ma związek z ugryzieniem przez kleszcza?

Około 7 lat temu ugryzł mnie w dolnej części pleców kleszcz. Opił się i został nieumiejętnie przeze mnie usunięty, na drugi dzień resztki usunął z rany lekarz rodzinny.Od tego czasu w miejscu ugryzienia tworzy mi się cyklicznie ciemna, wręcz niekiedy czarna, wypukła kulka około 2 mm średnicy, po jakimś czasie maleje by prawie zniknąć, po czym znów narasta. Od momentu usunięcia kleszcza, zaobserwowałam to już kilkanaście razy. Czy mogę być chora na boreliozę? Test Pcr zrobiony 3 lata temu, wyszedł na granicy odcięcia. Dodam jeszcze, że mam stwierdzoną depresję, fibromialgię, mam bóle mięśni i często czuję zmęczenie i ,,zamglenie umysłu,, Grażyna lat 43

WItam serdecznie, powinna Pani zrobić sobie ponownie specjalistyczne badania na boreliozę.
Jednak wszystkie te symptomy mogą pochodzić od Firbomialgii - która jest chorobę przewlekłą i wymaga wsparcia psychoterapeutycznego lub ewentualnie psychologicznego szczególnie, że stwierdzono także depresję.
Ogromnie ważny jest relaks i odprężenie. Można wybrać jeden sposób na relaks i regularnie go stosować. Niektórym chorym pomagają ćwiczenia izometryczne, które znoszą również stres, bardzo niebezpieczny dla chorych na fibromialgię.
Na fibromialgię niezastąpionym lekarstwem jest sport, a właściwie ruch, który musi być dopasowany do indywidualnej sprawności. pozwala ciało. Ulgę przynosi także dobrze dobrana fizykoterapia (głównie TENS czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), krioterapia, leczenie ciepłem, masaże, akupunktura, hydroterapia.
Ból można także zwalczyć hipnoterapeutycznie, ale to tylko leczenie symptomatyczne.

Nie znane są przyczyny powstania tej choroby ale wielu uważa, że może nię być chroniczny stres,
dlate nieodzownym jest podjęcie specjalistyczne terapii antystersowej (traningu antystresowego) co teoretcznie daje możliwość pokonania choroby.

Pozdrawiam serdecznie