Czy bóle samatyczne w nerwicy mają określony charakter?

Czy bole somatycze w nerwicy maja jakis okreslony charakter i miejsce? Lekarz rodzinny mowi, ze boli mnie ze stresu a ja mam dziwne bole. Raz bola stopy pod spodem, raz zuchwa, raz zebra i pod piersia a innym razem kregoslup albo potylica. Na pewno jestem hipochodryczka, to wiem. Ale czy tak moze objawiac sie nerwica wlasnie? Dodam, ze od kilku miesiecy srednio raz na tydzien przez jeden , dwa dni czuje sie dziwnie. Tak jakos zimno mi wewnatrz ciala,dlonie i stopy,goraczki nie mam.

Bóle somatyczne w nerwicy nie muszą mieć określonego charakteru. Oczywiście są wśród nich takie, które występują częściej, ale mogą one przybierać dowolną postać. Jeśli nie jest Pani zadowolona z diagnozy lekarza internisty warto zwrócić się do innego lekarza po drugą opinię. Dobrze byłoby odwiedzić także lekarza psychiatrę, któremu być może łatwiej będzie ocenić pochodzenie Pani dolegliwości i rozstrzygnąć, czy zasadna jest diagnoza ich psychologicznego pochodzenia, czy może należy zacząć badać je od strony medycznej i fizycznej. Warto także zwrócić się do psychoterapeuty na konsultację mającą na celu przyjrzenie się i rozstrzygnięcie, czy leczenie pojawiających się bólów będzie poddawać się oddziaływaniom psychoterapeutycznym. Jeśli bowiem bóle mają pochodzenie psychologiczne, to psychoterapia będzie dobry sposobem ich leczenia. To dlatego, że jeśli ból ma przyczyny psychologiczne to znaczy, że manifestuje problemy natury emocjonalnej,a to dlatego, że niemożliwe jest poradzenie sobie z tymi problemami. Dzięki psychoterapii i zajrzeniu wgłąb siebie można uzyskać wiedzę i zasoby niezbędne do poradzenia sobie z problemem. Niemniej pierwszym kontaktem powinien być lekarz (najlepiej psychiatra).
Pozdrawiam!
www.grabowski.gr
seksuolog@grabowski.gr

Dzień Dobry Pani,

Jak najbardziej mogą to być objawy nerwicowe, dlatego zachęcam Panią do kontaktu
diagnostycznego z psychologiem, najlepiej poznawczo-behawioralnym, celem podjęcia
psychoterapii, do czego mocno Panią zachęcam.

Serdeczności,
irena.mielnik.madej@gmail.com