Czy borelioza może nawracać?

W zeszłym roku mojego pięcioletnego syna ugryzł kleszcz. Mimo braku rumienia zrobiłam badania na IGg i IGm. Niestety IGg wyszedł na pograniczu (wynik 20 - graniczny do 22). Rozpoczęliśmy leczenie antybiotykiem. Po skończonej antybiotykoterapi, po odpowiedniej przerwie zrobiliśmy badania. Wynik był 13 - norma do 16. Lekarz co pół roku kazał robić badania. Teraz przypadł ten czas zrobienia ponownych badań. Niestety teraz wynik wyszedł 18 (wynik między 16-22 wynik graniczny). Co ja mam teraz robić? Znowu rozpocząć antybiotkoterapię, wstrzymać się jeszcze? Czy tak już zawsze będzie: badania-wynik graniczny-leczenie-badanie-wynik negatywny-badanie-wynik graniczny-leczenie??? Co roku będzie miał nawroty, da się jakoś tą chorobę uśpić, albo wyleczyć? dziękuję za odpowiedź zmartwiona matka

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie nawet dodatni wynik przeciwciał bez obecności objawów nie jest wskazaniem do leczenia. Zawsze może się Pani skonsultować ze specjalistą chorób zakaźnych.