Czy wskazane są u córki kolejne badania w kierunku boreliozy?

Witam, dziś odebrałam wyniki dwuletniej córeczki, która od dwóch dni ma na nóżce zmianę podobną do rumienia wędrującego (nie zauważyliśmy u niej nigdy kleszcza). Poza tym rumieniem nie ma żadnych innych objawów. Ponadto 3 tyg temu pojawiła się u niej gorączka która utrzymywała się 3 dni. Wskazaniem lekarza było podanie antybiotyku, jeśli odbierzemy wyniki pozytywne. Nasze wyniki: Przeciwciała w kl. IgG 114,0 RU/ml (>= 22 wynik pozytywny) Przeciwciała w kl. IgM 192,6 RU/ml < 16 wynik negatywny >= 16 - < 22 wynik graniczny >= 22 wynik pozytywny Oczywiście dziś wykupie antybiotyk i podam dziecku. Proszę o informację, czy miałyby sens jakieś dodatkowe badania, np. 1. badanie nr 3213 Borelioza p/c. przeciwko VlsE/C6 ilościowo-monitorowanie leczenia. "Wykonanie tego badania zalecane jest przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku jego zlecenia w okresie 14 dni od wykonania badania przesiewowego." lub 2. test WESTERN BLOT który jest zalecany jeśli pierwszy test wyszedł pozytywny? Pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

Zazwyczaj wykonuje się drugie badanie testem WESTERN BLOT w celu potwierdzenia rozpoznania. Jednak ostateczna decyzja zależy od lekarza prowadzącego. Przy zaobserwowaniu zmiany sugerującej rumień wędrujący mógł uznać, że nie warto czekać na wyniki kolejnych badań i lepiej rozpocząć leczenie szybciej. Sugeruję zastosować się do zaleceń lekarza, w razie wątpliwości skonsultować się z drugim pediatrą. Pozdrawiam!