Czy brak objawów oznacza, że nie ma już ryzyka zarażenia?

Witam mam pytanie bo nie wiem co robic moja rodzina zarazila sie w niedz jelitowka/grypa 1 osoba miala objaw dopiero we wtorek ja w pon i wt nie bylem praktycznie wogole w domu odrazu jak sie dowiedzialem ze jest ktos chory i ma juz objawy to zmienilem miejsce przebywania od tego czasu nie mam zadnych objawow takze napewno nie zostalem zarazony ale teraz mam pytanie bo wszyscy domownicy juz przeszli ten najgorszy etap ostatnia osoba zaczela miec objaw w czwartek i nastepnego dnia juz nic nie miala kazdy juz nie ma objawow i czuja sie bardzo dobrze i nie wiem kiedy moglbym wrocic do domu zeby bylo wszystko okej ? Bo nie ukrywam ze wolalbym uniknac zarazenia ale nie wiem czy jesli wszyscy czuja sie dobrze to juz znak ze moge wrocic :)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

badania wskazują, że grypą jelitową zarażać mogą także ozdrowieńcy, a więc osoby, które już nie mają żadnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Wirusy, które wywołują jelitówkę mogą bowiem znajdować się w kale osoby chorej nawet do 14 dni od ustąpienia choroby. Zarazić się jest bardzo łatwo. Wystarczy kilka sekund, aby śladowa ilość zarazków dostała się do układu pokarmowego.

W związku z tym najbezpieczniej byłoby powstrzymać się od kontaktów z osobami, które przeszły grypę żołądkową przez około 2 tygodnie.

Przyczyny, objawy, leczenie oraz czas trwania grypy jelitowej opisane zostały w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/grypa-jelitowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.